דף הבית » יותר » מה יותר גדול – כדור הארץ או השמש?
2023-05-02 13:13:00+02:00

מה יותר גדול – כדור הארץ או השמש?

מבוא

כאשר אנו מסתכלים למעלה אל שמי הלילה, נראה שהכוכבים, כוכבי הלכת והשמש הם באותו גודל. אבל במציאות, גודלם של גרמי השמים הללו משתנה מאוד. במאמר זה נחקור את השאלה מה גדול יותר – כדור הארץ או השמש?

גודל כדור הארץ

כדור הארץ הוא כוכב הלכת החמישי בגודלו במערכת השמש שלנו וקוטרו 12,742 ק"מ. היא מחולקת לשתי חצאי כדור, חצי הכדור הצפוני והחצי הכדור הדרומי, שכל אחת מהן מכילה קבוצה שונה של מסות יבשה, אוקיינוסים ומאפיינים אחרים. פני כדור הארץ מכוסים בגופי מים, כולל אוקיינוסים, נהרות, אגמים וגופי מים אחרים.

מסת כדור הארץ

לכדור הארץ מסה של 5.972 × 10^24 ק"ג, השווה ל-1.08×10^25 ש"ח. מסה זו מורכבת מליבת כדור הארץ, מעטפת, קרום ואטמוספירה. ליבת כדור הארץ מורכבת מליבה פנימית מוצקה ומליבה חיצונית נוזלית, שניהם מורכבים מברזל ויסודות אחרים. המעטפת מורכבת מסלע חם וצפוף ובנויה מכמה שכבות. הקרום הוא השכבה החיצונית ביותר של כדור הארץ והוא מורכב מסלע מוצק.

כוח המשיכה של כדור הארץ

כוח המשיכה של כדור הארץ הוא הכוח שמונע מאיתנו לצוף לחלל. כוח המשיכה של כדור הארץ הוא תוצאה של מסתו ומרחקו מהשמש. כוח הכבידה של כדור הארץ הוא 9.8 m/s2, השווה ל-0.0098 ₪.

גודל השמש

השמש היא העצם הגדול ביותר במערכת השמש שלנו והיא מורכבת בעיקר ממימן והליום. יש לו קוטר של 1.392 מיליון ק"מ, שזה שווה ערך ל-2.784 × 10^25 ש"ח. השמש מורכבת מכמה שכבות, כולל הליבה, אזור הקרינה, אזור ההסעה והפוטוספירה. הליבה היא השכבה הפנימית ביותר של השמש והיא מורכבת מגז חם וצפוף במיוחד. אזור הקרינה הוא השכבה שבין הליבה לאזור ההסעה והוא מורכב מגז שמחומם על ידי הליבה ומקרין אנרגיה החוצה. אזור ההסעה הוא השכבה החיצונית ביותר של השמש ומורכב מגז חם שעולה ויורד עקב הסעה. הפוטוספירה היא פני השטח הנראה לעין של השמש ומורכבת מגז שמחומם על ידי הליבה ומקרין אנרגיה החוצה.

מיסה של שמש

לשמש מסה של 1.989 × 10^30 ק"ג, השווה ל-3.978 × 10^31 ש"ח. מסה זו מורכבת מליבת השמש, אזור הקרינה, אזור ההסעה והפוטוספירה. הליבה היא השכבה הפנימית ביותר של השמש והיא מורכבת מגז חם וצפוף במיוחד. אזור הקרינה הוא השכבה שבין הליבה לאזור ההסעה והוא מורכב מגז שמחומם על ידי הליבה ומקרין אנרגיה החוצה. אזור ההסעה הוא השכבה החיצונית ביותר של השמש ומורכב מגז חם שעולה ויורד עקב הסעה. הפוטוספירה היא פני השטח הנראה לעין של השמש ומורכבת מגז שמחומם על ידי הליבה ומקרין אנרגיה החוצה.

כוח המשיכה של השמש

כוח המשיכה של השמש הוא הכוח שמחזיק את כוכבי הלכת במסלול סביבה. כוח המשיכה של השמש הוא תוצאה של מסתה ומרחקה מכדור הארץ. כוח הכבידה של השמש הוא 274 m/s2, השווה ל-0.0274 ₪.

סיכום

אז מה גדול יותר – כדור הארץ או השמש? התשובה היא השמש. השמש גדולה בהרבה מכדור הארץ, עם קוטר של 1.392 מיליון ק"מ לעומת קוטר כדור הארץ של 12,742 ק"מ. לשמש יש גם מסה הרבה יותר גדולה מזו של כדור הארץ, עם מסה של 1.989 × 10^30 ק"ג בהשוואה למסה של כדור הארץ של 5.972 × 10^24 ק"ג. גם כוח הכבידה של השמש גדול בהרבה מזה של כדור הארץ, עם כוח כבידה של 274 מ'/שנ'2 בהשוואה לכוח הכבידה של כדור הארץ של 9.8 מ' לשנייה. למידע נוסף על גודל ומסה של כדור הארץ והשמש, אתה יכול לבקר בהיקיפדיה .

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן