דף הבית » יותר » זהב או נחושת – איזה מוליך טוב יותר?
2023-05-06 21:14:00+02:00

זהב או נחושת – איזה מוליך טוב יותר?

זהב או נחושת – איזה מוליך טוב יותר?

הוויכוח על זהב או נחושת כמנצח טוב יותר הוא ויכוח ארוך שנים. שתי המתכות היו בשימוש במשך מאות שנים בחיווט חשמלי וליישומים אחרים, ולכל אחת יש את היתרונות והחסרונות שלה. במאמר זה, נבדוק את היתרונות והחסרונות של כל מתכת וכיצד הם משתווים מבחינת מוליכות.

מהי מוליכות?

מוליכות היא מדד לקלות החשמל יכול לזרום דרך חומר. באופן כללי, מתכות הן מוליכות חשמל טובות, בעוד חומרים לא מתכתיים כמו פלסטיק או קרמיקה הם מוליכים גרועים. ככל שמוליכות החומר גבוהה יותר, כך הוא טוב יותר בהעברת זרם חשמלי.

זהב מול נחושת: השוואת מוליכות

כשזה מגיע למוליכות, זהב ונחושת הם שתיים מהמתכות הטובות ביותר. זהב הוא המתכת המוליכה ביותר, עם מוליכות של 62.8 מיליון סימנס למטר (MS/m). לנחושת, לעומת זאת, יש מוליכות של 58 MS/m. זה אומר שזהב מוליך מעט יותר מנחושת.

זהב מול נחושת: השוואת עלויות

כשזה מגיע לעלות, נחושת הרבה יותר זולה מזהב. מחירו הנוכחי של הזהב בשקלים נע סביב 7,000 לגרם, בעוד הנחושת עומדת על כ-20 בלבד לגרם. זה הופך את הנחושת לבחירה הרבה יותר חסכונית עבור חיווט חשמלי ויישומים אחרים.

זהב מול נחושת: השוואת עמידות

בכל הנוגע לעמידות, הזהב הוא המנצח הברור. זהב הוא מתכת עמידה מאוד ואינו מחליד או מחליד, בניגוד לנחושת. נחושת גם רגישה לחמצון, מה שעלול לגרום לה להתפרק עם הזמן. זהב גם עמיד הרבה יותר לטמפרטורות קיצוניות מאשר נחושת, מה שהופך אותו לבחירה טובה יותר עבור יישומים הדורשים עמידות בחום.

סיכום

כשמדובר בבחירה בין זהב או נחושת כמוליך טוב יותר, זה מאוד תלוי ביישום. זהב מוליך יותר ועמיד יותר מנחושת, אבל הוא גם הרבה יותר יקר. נחושת זולה יותר ועדיין מציעה מוליכות טובה, אבל היא לא עמידה כמו זהב. בסופו של דבר, ההחלטה תהיה תלויה בצרכים הספציפיים של הבקשה ובתקציב העומד לרשותו.

טבלת השוואה

תכונה זהב נְחוֹשֶׁת
מוֹלִיכוּת 62.8 MS/m 58 MS/m
עֲלוּת 7,000 ₪/גרם 20 ₪/גרם
עֲמִידוּת גָבוֹהַ נָמוּך

לסיכום, זהב ונחושת שניהם מוליכים מעולים של חשמל, אך יש להם תכונות שונות ההופכות אותם למתאימים יותר ליישומים שונים. זהב מוליך יותר ועמיד יותר, אבל הוא גם הרבה יותר יקר. נחושת זולה יותר ועדיין מציעה מוליכות טובה, אבל היא לא עמידה כמו זהב. בסופו של דבר, ההחלטה באיזו מתכת להשתמש תהיה תלויה בצרכים הספציפיים של האפליקציה ובתקציב הזמין. למידע נוסף, ראה זהב או נחושת מה מוליך טוב יותר .

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן