דף הבית » יותר » איזה כוכב לכת גדול יותר: פלוטו או אריס?
2023-06-23 16:54:00+02:00

איזה כוכב לכת גדול יותר: פלוטו או אריס?

מה זה פלוטו ואריס?

פלוטו ואריס הם שני כוכבי לכת ננסיים הממוקמים בחגורת קויפר, אזור של עצמים קפואים מעבר למסלולו של נפטון. פלוטו היה האובייקט הראשון בחגורת קויפר שהתגלה, בשנת 1930, והוא סווג בתחילה ככוכב לכת. אולם בשנת 2006, האיגוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU) סיווג אותו מחדש ככוכב לכת ננסי. אריס, לעומת זאת, התגלה ב-2005 ומלכתחילה סווג ככוכב לכת ננסי.

השוואת מידות בין פלוטו לאריס

גודלו של כוכב לכת נמדד בדרך כלל במונחים של קוטרו. לפלוטו יש קוטר של 2,370 קילומטרים, ואילו לאריס יש קוטר של 2,326 קילומטרים. זה הופך את פלוטו למעט יותר גדול מאריס. עם זאת, ההבדל בגודל בין השניים זניח. במונחים של מסה, פלוטו מסיבי יותר מאריס. לפלוטו יש מסה של 1.303 × 1022 קילוגרם, בעוד לאריס מסה של 1.66 × 1022 קילוגרם. המשמעות היא שפלוטו מסיבי יותר מ-20% מאריס.

האם פלוטו ואריס נראים מכדור הארץ?

גם פלוטו וגם אריס רחוקים מדי מכדור הארץ מכדי להיות גלויים לעין בלתי מזוינת. עם זאת, ניתן לצפות בהם באמצעות טלסקופ. פלוטו נמצא במרחק ממוצע של 5,906,376,000 קילומטרים מכדור הארץ, בעוד אריס ממוקמת במרחק ממוצע של 10,141,000,000 קילומטרים מכדור הארץ. המשמעות היא שאריס רחוקה יותר מכדור הארץ פי 1.7 מפלוטו.

מה ההבדל בין פלוטו לאריס?

ההבדל העיקרי בין פלוטו לאריס הוא הגודל והמסה שלהם. כפי שצוין לעיל, פלוטו מעט יותר גדול מאריס ויותר מ-20% מסיבי יותר. בנוסף, אריס רחוקה יותר מכדור הארץ פי 1.7 מפלוטו.

מה המחיר של כרטיס לפלוטו או אריס?

למרבה הצער, אין דרך לנסוע לא לפלוטו ולא לאריס. עם זאת, אם תרצו לבקר בחגורת קויפר, תוכלו לצאת לטיול בחללית. עלות נסיעה כזו תהיה תלויה בחללית ובמשך הטיול. לדוגמה, נסיעה על רקטת SpaceX Falcon Heavy תעלה כ-7.5 מיליון שקל לטיול של שבועיים.

מהו העתיד של פלוטו ואריס?

פלוטו ואריס צפויים להישאר בחגורת קויפר בעתיד הנראה לעין. עם זאת, בשל גודלם הקטן, הם עלולים בסופו של דבר להימשך לתוך כוח המשיכה של השמש ולהפוך לחלק מכוכבי הלכת הפנימיים של מערכת השמש. בנוסף, בשל המרחק שלהם מכדור הארץ, אין זה סביר שבני אדם יוכלו אי פעם לבקר באחד מכוכבי הלכת הננסיים הללו. לסיכום, פלוטו מעט יותר גדול מאריס, אך ההבדל בגודל זניח. בנוסף, פלוטו מסיבי יותר מאריס וממוקם קרוב יותר לכדור הארץ. עם זאת, אף כוכב לכת אינו גלוי לעין בלתי מזוינת ואין זה סביר שבני אדם יוכלו אי פעם לבקר אף אחד מהם.

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן